Clicky

Zatyczki do wina. Naturalne czy sztuczne?Zatyczki do wina. Naturalne czy sztuczne?

Zatyczki do wina służą do uszczelnienia butelki. Mają za zadanie uniemożliwić dostanie się do wina niebezpiecznych składników z zewnątrz. Zatyczki do wina pełnią bardzo ważną rolę w procesie produkcji i przechowywania wina. Służą do zabezpieczenia wina przed utratą aromatu i smaku, a także przed dostępem powietrza, które może zepsuć wino.

Winiarz dokonuje wyboru odpowiedniej zatyczki do wina w zależności zależy od jego indywidualnych preferencji i potrzeb. Mając do wyboru zatyczki naturalne lub  sztuczne musi pamiętać o tym, aby wybrać taką, która zapewni właściwą szczelność, nie wpłynie negatywnie na smak wina i podkreśli jego wyjątkowy charakter.

Rodzaje zatyczek.

Zatyczki do wina różnią się między sobą pod względem skuteczności, trwałości, ceny i estetyki. Wyróżniamy trzy główne rodzaje zatyczek do wina: korki naturalne, syntetyczne i nakrętki.

Naturalne korki – dlaczego są tak popularne i ważne?

Naturalne korki są najstarszym i najbardziej tradycyjnym sposobem zabezpieczenia wina. Są wykonane z kory dębu korkowego, więc jako jedyne są ekologiczne.

Zaletą korków naturalnych jest ich trwałość i elastyczność. Dobrze dopasowują się do butelki i poprzez mikroskopijne szczeliny pozwalają winu oddychać. Są też biodegradowalne i nie emitują żadnych szkodliwych substancji do wina.

Wadą korków naturalnych jest to, że mogą być podatne na rozwój grzybów i bakterii, co może prowadzić do zepsucia wina. Są też stosunkowo najdroższym sposobem uszczelnienia butelki.

Jak sprawdzają się korki syntetyczne?

Korki syntetyczne są wykonane z tworzyw sztucznych i są coraz bardziej popularne ze względu na swoją taniość, neutralność.

Zaletą korków syntetycznych jest to, że są bardziej trwałe i bardziej niezawodne niż korki naturalne.

Wadą jest to, że nie pozwalają winu oddychać tak jak korki naturalne, co może niekorzystnie wpływać na jego jakość. Są także niekiedy trudne do wyciągnięcia z szyjki butelki.

Czy lubimy zakrętki?

Zakrętki cechują się tym, że są bardzo trwałe, dobrze utrzymują szczelność i są praktyczne w użyciu. Można je łatwo i szybko odkręcić oraz ponownie użyć. Wadą zakrętek  jest ich pospolitość, która odbiera winu jego wyjątkowość, tak ważną z uwagi na bogate konotacje historyczno-kulturowe przynależne winu.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0