Clicky

Winogrona autochtoniczneCzęsto spotykamy wino pochodzące z odmian winogron autochtonicznych inaczej zwanych  – rodzimymi, rdzennymi. Odmiany te dają zdrowe plony winogron tylko w lokalizacjach organicznych do niezbyt dużej przestrzeni. Do odmian winogron autonomicznych należą m.in.: Roboso, które możemy spotkać  w okolicach Wenecji we Włoszech, francuski Pite Verdot, który występuje w Bordeaux czy Garnacha Blanca z apelacji Terra Alta w Katalonii.

Co wyróżnia winogrona autochtoniczne?

Winogrona autochtoniczne muszą mieć zapewnioną odpowiednie średnie temperatury w miesiącach wegetacji, niewielką ilości opadów, specyficzne  gleby, a także charakterystyczną roślinność i gatunki owadów. Bez spełnienia wszystkich tych czynników określone odmiany wzrastają źle i dają liche plony. Szkoda wysiłku plantatorów i winiarzy, bo wino z nich zrobione nigdy nie będzie wystarczająco  dobre.

Dla przykładu autochtoniczne grona w Burgundii odmiany Pinot Noir mają cienką skórkę i są bardzo delikatne. W związku z tym są niezwykle wybrednie zorientowane na klimat, gleby, faunę i florę występującą tylko w Burgundii. W innych warunkach niż te w Burgundii nie są możliwe do uprawy.

Dlaczego odmianautochtoniczne są wyjątkowe?

Odmiany autochtoniczne dobrze się czują i wzrastają bez problemów tylko w miejscach gdzie zaczęło się ich życie jako samodzielnej odmiany winogron. Mają one też niezwykłe zalety właśnie dzięki temu, że spotkać je można na niewielkich obszarach ograniczonych do jakiegoś regionu w danym państwie. Dlatego są one wyjątkowe i oryginalne.

Takich win zawsze poszukuje koneser. Nie będą one smakowały tak jak wina powszechne znane jak: Cabernet Sauvignon czy Merlot, bo każda odmiana ma swoją charakterystykę smakowo-aromatyczną. Ktoś kto skupi się na smakowaniu danych win odmianowych bardzo szybko odróżni jedno wino od drugiego. Sięgajmy więc po wina z odmian autochtonicznych i odkrywajmy ich oryginalność.

 

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0