Clicky

Czy wino można zrobić z winogron kupionych w sklepie? 

CZY WINO MOŻNA ZROBIĆ Z WINOGRON KUPIONYCH W SKLEPIE LUB NA STRAGANIE?

Krótka odpowiedź brzmi – raczej nie.

– Co za herezje – myślisz w pierwszej chwili. A niby dlaczego?

Spokojnie, zaraz to wyjaśnię!

Materiałem niezbędnym do wyrobu wina jest w zasadzie każdy owoc bogaty w cukier. Mimo, że nazwa wino pochodzi od winogron istnieje mnóstwo innych owoców, z których można wyrobić napój alkoholowy, potocznie nazywany winem. Najczęściej są to porzeczki, jabłka, gruszki czy śliwki. Po prostu – z soku owocowego bogatego w cukier powstanie napój alkoholowy, wystarczy tylko, że sfermentuje.

Fermentacja jest naturalnym procesem biologicznym, który zachodzi wówczas, gdy do soku zasobnego w cukier dostaną się mikroorganizmy zwane drożdżami, a drożdże są praktycznie wszędzie. Drożdże zjadają cukier zawarty w soku i przerabiają go na alkohol – to jest właśnie fermentacja. Drożdżom jest obojętne skąd pochodzi cukier, który jest dla drożdży pożywieniem.

Niemniej jednak żeby powstało wino gronowe i można je było nazwać winem oraz wprowadzić do sprzedaży, muszą być spełnione dwa zasadnicze warunki:

1. Wino musi być wynikiem fermentacji soku z winogron, ale uwaga, tylko jednego gatunku, mianowicie Vitis Vinifera.

2. Drożdże dominujące muszą być z gatunku Saccharomyces cerevisiae.

Tymczasem decydowana większość winogron dostępnych w sklepie lub na straganie są to winogrona deserowe. Mają duże i soczyste grona, czasami są bez pestek. Jednak winogrona deserowe nie należą do gatunku Vitis vinifera, tylko do innego, przeważnie do gatunku Vitis labrusca.

Co prawda winogrona deserowe mają smaczny sok, są pyszne i świetnie nadają się na galaretkę. Mimo tego wina z soku winogron deserowych są trudne do przełknięcia, niektórzy twierdzą, że wręcz ohydne. Natomiast winogrona z gatunku Vitis vinifera są raczej dużo słodsze, jednak znacznie mniejsze. Do tego mają grubą skórkę i dużo pestek. Są zdecydowanie mało atrakcyjne do bezpośredniej konsumpcji. Raczej trudno byłoby je sprzedać w sklepie bądź na straganie jako smaczny owoc.

Co ciekawe, w Europie od zarania dziejów człowieka do czasu odkrycia Ameryki jedynym gatunkiem występującym w przyrodzie były winogrona z gatunku Vitis vinifera. Ludzie od zarania cywilizacji  zachodnioeuropejskiej wyrabiali wino tylko z tego gatunku, innego wyboru nie mieli. Natomiast winogrona deserowe pochodzą z gatunków sprowadzonych w czasach nowożytnych z Ameryki.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0