Clicky

Jak uporządkowano bałagan z odmianami winorośli? Ciąg dalszyJAK UPORZĄDKOWANO BAŁAGAN Z ODMIANAMI WINOROŚLI? CIĄG DALSZY

Uczeni, którzy jako pierwsi wykorzystywali metodę badania DNA; by uporządkować bałagan panujący w nazewnictwie odmian winorośli szybko przekonali się mają doskonałe narzędzie. Będą mogli ponad wszelką wątpliwość ustalić pokrewieństwa między odmianami. Będą mogli również poznać pochodzenie odmian. Jak więc uporządkowano ten bałagan z odmianami?

Przodkowie winorośli, z których wyrabia się wino należą do jednego gatunku – Vitis Vinifera. Rosły one w stanie dzikim. Ludzie, którzy polubili smak ich owoców wynieśli winorośle Vitis Vinifera z lasu i zaczęli je uprawiać niedaleko swych domostw. Tak zaczął się proces udomawiania winorośli.

Człowiek nauczył się rozmnażać winorośle i zakładał winnice. Pierwsze wino powstało zapewne przypadkowo około dziesięć tysięcy lat temu. Mogło smakować albo nie. Jednak efekt odurzający pozwalał zapomnieć o głodzie i bólu.

Ten przypadek zdarzył się gdzieś na Zakaukaziu. Tylko tam. Dotyczył wina z winogron Vitis Vinifera. Wiemy to na pewno, gdyż inne gatunki winorośli, które spotkali ludzie gdzie indziej: w Indiach, w Chinach i w Ameryce nie zostały udomowione. Tam nie powstała kultura wina, choć mogła. Nie wiemy, dlaczego?

Kultura wina wywodzi się ze styku Europy i Azji. Wraz z rozwojem cywilizacji przemieszczała się najpierw do Babilonii, następnie Egiptu, Grecji, Rzymu i wciąż się rozwijała. Wtedy przypuszczalnie powstawały nowe odmiany winorośli. Żeby zrozumieć w jaki sposób powstaje nowa odmiana trzeba wiedzieć, jak rozmnaża się winorośl.

Winorośl rozmnaża się na dwa sposoby. Albo z nasiona, albo przez sadzonki. Czy wyrosła z nasiona, czy z sadzonki jest bardzo ważne, bo to decyduje o zestawie genów.

Kiedy wyrasta z nasiona, ma swoją matkę i ojca. Stanowi odrębną odmianę, która geny wzięła po połowie od rodziców.

Natomiast, kiedy wyrasta z sadzonki, to znaczy, że wyrasta z część istniejącej już rośliny zakopanej w glebie. Zakopana w glebie sadzonka odtwarza się w młodą, odrębną roślinę. Ta nowa roślina jest genetycznie taka sama, jak sadzonka. Odmiana jest wiec też taka sama.

Dlatego wszystkie winorośle jednej i tej samej odmiany wzięły się z rozmnażania przez sadzonki rośliny wyrosłej z nasiona, która miała ojca i matkę i była pierwszą winoroślą tej odmiany.

Jak uporządkowano bałagan z odmianami winorośli ? Ciąg dalszy nastąpi.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0