Clicky

Terroir i wino. Szlachetność urodzenia…Terroir i wino – to magiczna gra słów francuskich winiarzy, wykorzystywana, jako legitymację do żądania wysokich cen za wina, które wytwarzają. Jednocześnie jest to kluczowa implikacja, która dość przekonująco pozwala wyjaśnić od czego zależy jakość wina.

Ale też trzeba podkreślić, że terroir to jedynie koncepcja, nie zaś konkret, który ma odniesienie do rzeczywistości. Terroir nie jest czymś, co można wskazać palcem i zmierzyć.

Pewnie dlatego, że terroir sam w sobie jest nieuchwytny fizycznie dochodzi jeszcze jedna trudność, mianowicie terroir jest różnie rozumiany przez różnych ludzi.

Mimo tych wszystkich zastrzeżeń istnieje pewna zgodność co do istoty terroir.

Terroir jest to zespół czynników występujących w środowisku winnicy, które kształtują sposób w jaki rozwijają się i dojrzewają winogrona na krzaku winorośli. A w związku z tym, że winogrona są podstawowym surowcem, z którego wytwarza się wino więc terroir wpływa w zasadniczy sposób na jakość wina. Powstaje prosta zależność, mianowicie terroir powoduje, że wino nabiera szczególnych cech, które są charakterystyczne tylko dla konkretnego wina z konkretnego miejsca.

Wynika z tego, że zasadniczym czynnikiem terroir jest miejsce, gdzie znajduje się winnica. Dlatego mówi, się, że wino wyrobione z winogron, które wyrosły w konkretnym miejscu wyraża to miejsce swoją charakterystyką, a więc przede wszystkim smakiem, ale też barwą, czy potencjałem starzenia.

Wina z Château Lafite, Château Latour, Château Margaux, Château Haut-Brion, Château d’Yquem – każde z osobna mają swój niepowtarzalny smak. Jest to smak najbardziej ceniony przez najwybitniejszych znawców wina na całym świecie. Oczywiście smak ten jest zniuansowany w zależności od rocznika, niemniej jednak zawsze podobny i niepowtarzalny.

Z tego właśnie powodu najsłynniejsze posiadłości, w granicach których wyrastają winogrona przerabiane na wina będące marzeniem każdego konesera mogą sobie pozwolić na dyktowanie cen przyprawiających o zawrót głowy.

Nie oznacza to jednak, że tylko najsłynniejsze marki wina na świecie mogą powoływać się na swoje własne terroir. Bynajmniej, własne terroir ma każda pojedyncza winnica, czyli wyodrębniony terytorialnie obszar, na którym posadzono i uprawia się winorośle rodzące wysokiej klasy winogrona na wino.

Także Celler Pinol, La Calendre i Tenuta Santome – posiadłości produkujące wina, które są u mnie dostępne i których opisy znajdziesz w zakładce: „Moje wina” – mają własne terroir. Te wina są dostępne na naszą przeciętną, polską kieszeń.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0