Clicky

Temperatura podawania wina – jaka powinna być?Temperatura podawania wina, najogólniej ujmując, podlega żelaznej zasadzie – bardziej smakuje wino zimniejsze niż cieplejsze. Nigdy nie zawahaj się oziębić wino, jeśli jest nieco za ciepłe.

Na szybko polecam zasadę trzydziestu minut: Wino białe lub musujące trzymamy w lodówce, czerwone nie – może być pod ręką.

Temperatura podawania wina białego będzie poprawna, jeśli wyjmujemy je z lodówki na trzydzieści minut przed podaniem. Żeby się lekko ogrzało. Podobnie uzyskamy dobrą temperaturę podawania wina musującego.

Temperatura podawania wino czerwonego będzie właściwa, jeśli włożymy je do lodówki na trzydzieści minut przed podaniem. Żeby się ochłodziło.

Innym sposobem jest zanurzenie butelki z winem w wiaderku z zimną wodą i kostkami lodu. Należy jednak uważać, by nie oziębić wina zbyt mocno.

Co ciekawe, oziębianie wina w wiaderku z zimna wodą jest najbardziej skuteczne. Jeśli butelka jest zanurzona w wodzie po szyjkę, to całe w niej wino ma tę samą temperaturę. Oziębienie z temperatury 20°C do temperatury 8°C zajmie tylko 10 do 15 minut. Tymczasem w lodówce zajęłoby to do około 2 godzin.

Dlaczego nie należy pić wina zbyt ciepłego? Ciepło rujnuje równowagę wina. Powyżej 18°C alkohol zaczyna przysłaniać inne wrażenia smakowe i aromatyczne. Parując przedostaje się do nosa, na podniebieniu czujemy tępy, niezrównoważony smak.

Wino nie może być też zbyt zimne. Picie wina (z wyjątkiem musującego) o temperaturze poniżej 8°C sprawia, że język kołowacieje, smak wina jest trudno wyczuwalny, kubki smakowe drętwieją.

Wino białe podajemy zimniejsze niż czerwone. Wino ciężkie, złożone powinno być cieplejsze niż wino lekkie, owocowe.

UWAGA W ciągu dziesięciu minut w lodówce wino schładza się o 1°C, w zamrażarce dwa razy szybciej, o 2°C natomiast w wiaderku z zimną wodą o 10°C.

Najkorzystniejsze temperatury:

Wino czerwone: 12-18°C.
Wino białe: 10-15°C
Wino różowe: 10-13°C
Wino słodkie: 8-10°C
Wina musujące: Champagne, Procecco, Lambrusco, Sekt, Cava, Moscato: 6-8°C.

Moja praktyczna rada: Jeśli trzymając w dłoni butelkę z czerwonym winem nie czujemy lekkiego chłodu, to znaczy, że to wino jest zbyt ciepłe i aby lepiej kosztowało należy je oziębić.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0