Clicky

Skąd się bierze smak wina?Co decyduje o tym, że pewne wina lubimy bardziej niż inne? – Oczywiście smak. Ale skąd się bierze smak wina?

Decydują odmiany winorośli.

A skąd się bierze smak konkretnego wina? – Generalnie, o smaku wina decydują odmiany winorośli, których owoce, czyli winogrona, użyto do wyrobu tego wina.

Inne nuty smakowe dominować będą w winie z winogron czerwonej odmiany winorośli, np. Cabernet Sauvignon, a inne w winie z białej odmiany np. Chardonnay. Zupełnie inaczej będzie też smakować wino z mieszanki winogron kilku odmian, tak zwany kupaż.

Każda z odmian winorośli, a jest ich przeszło tysiąc, rodzi winogrona zawierające właściwe dla tej odmiany kompozycje substancji smakowych.

Ale to dopiero początek odpowiedzi na pytanie skąd się bierze smak wina.

Jakość winogron to jakość smaku

Sam smak to nie wszystko. Decydująca jest jakość tego smaku. Czy jest czysta, niczym nie zmącona, czy tylko rozpoznawalna?

Jedne wina są smaczniejsze od innych, bo mają bardziej intensywny i harmonijny smak za który znawcy i koneserzy są skłonni sięgnąć dużo głębiej do swoich kieszeni.

To, co robi różnicę to przede wszystkim jakość samych winogron. Natomiast o jakości winogron w dużej mierze decyduje pogoda, sposób prowadzenia winnicy i optymalny czas oraz metoda winobrania. Pogody nie wybieramy jednak najlepsze winogrona zbierze ten, kto dba o winnicę i zbierze winogrona ręcznie w optymalnym czasie ich dojrzałości.

Terroir a smak wina

Wspaniała pogoda, zadbana winnica i optymalny zbiór, to jednak nie wszystko. Dochodzi jeszcze jeden czynnik o kapitalnym znaczeniu. Już średniowieczni mnisi z Burgundii na podstawie dziesiątków lat skrupulatnych obserwacji zauważyli, że pewne konkretnie położone krzewy winorośli dawały winogrona z których rok w rok wyrabiane wino smakowało znacznie lepiej niż z innych miejsc, gdzie zbierano winogrona z tej samej odmiany winorośli. Niejednokrotnie wina burgundzkie z konkretnego miejsca w winnicy dzieli przepaść cenowa w porównaniu z winami z działki oddalonej o tylko dwa rzędy, czyli kilka metrów. Maja po prostu o wiele lepszy smak i to nie tylko w udanych rocznikach. Zespół czynników które o tym decydują, to terroir. Poświęciłem temu tematowi osobny wpis Terroir i wino…

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0