Clicky

Odmiany winorośli szczepy wino. Ważne informacjeOdmiany winorośli szczepy wino – Na smak wina największe piętno odciska odmiana winorośli, czyli szczep z jakiego to wino powstało. I tak  wina z odmiany (szczepu) Cabernet Sauvignon zdradzi smak czarnej porzeczki, odmiana Merlot da wina z nutami smaku śliwki, wina Sauvignon Blanc rozpoznasz po smakach owoców cytrusowych, wino ze szczepu Chardonnay będzie w smaku miodowo-orzechowe.

Jeszcze pod koniec XX wieku z odmianami winorośli było wiele niepewności. Odmiany winorośli szczepy wino stanowiły obszar dużej niewiadomej. Tak naprawdę nikt nie wiedział na 100% z jaką odmianą ma do czynienia i jakie ma ona pochodzenie. Na przykład szczep Carmenere w Chile przez dłuższy czas uważano za Merlota a szczep Savignan w Australii za Albarino.

Skoro nazwa odmiany Sauvignon przypuszczalnie wywodzi się z francuskiego słowa „sauvage”, co znaczy „dziki” wielu znawców wina spekulowało, że Cabernet Sauvignon pochodzi od dzikich winorośli, które od czasów starożytnych rosły na kontynencie euroazjatycki,. Inni twierdzili ze odmianę tę do Francji sprowadzili z Albanii Rzymianie, jeszcze inni, że jest z Hiszpanii. Ale to wszystko były domysły nie poparte żadnymi dowodami naukowymi.

Ponieważ nauka nie dostarczała precyzyjnych metod określania pochodzenia konkretnych szczepów autorzy literatury winiarskiej mogli swobodnie spekulować, pisać wszystko, co tylko chcieli na temat różnych źródeł, z których wywodziły się poszczególne odmiany. Taki stan rzeczy powodował, że wiele odmian miało różne nazwy w zależności od kraju lub regionu.

Stawało się to coraz większym problemem natury nie tylko językowej, ale też ekonomicznej i prawnej. Nie można było ze zrozumieniem posługiwać się nazwami, ponieważ nie było pewności, że mowa jest o tej samej odmianie, nie mówiąc o etykietowaniu albo o przepisach prawnych różnych krajów.

Starano się więc opracować metodę rozwiązania problemów wynikających z używania więcej niż jednej nazwy dla tej samej odmiany winogron. Pod koniec XX wieku taką dostępną metodą było profilowanie DNA. Zaczęto więc ją stosować, gdyż dawała gwarancję obiektywnej i bezsprzecznej identyfikacji odmiany winorośli. Ciąg dalszy nastąpi. Będzie ciekawiej

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0