Clicky

Najstarsze wino, które przetrwało do dzisiaj?Najstarsze, zachowane do dziś wino? Niektórzy odpowiedzą, że Steinwein z 1540 roku, z winnicy Würzburger Stein w niemieckiej Frankonii. Nota bene winnica ta istnieje do dzisiaj i nieprzerwanie produkuje wino od VIII wieku. Wybitny poeta niemiecki Wolfgang Goethe zaliczał je do swoich ulubionych. Kto wie, czy nie czerpał natchnienia właśnie sącząc wino z tej winnicy, oczywiście z roczników sobie współczesnych.

Według zapisów w starych kronikach rok 1540 był w Niemczech niezwykle gorący. Ponieważ słońce grzało mocno jak nigdy, ludzie mogli wtedy pieszo przejść przez wyschnięte koryto Renu a rośliny obficie dojrzewały. Ta nadzwyczajnie ciepła pogoda sprzyjała też niezwykłemu dojrzewaniu winogron, sprawiła, że winobranie było obfite, a zebrane winogrona okazały się suche i słodkie jak rodzynki.

Tradycja nakazywała, by takie wspaniałe roczniki uczcić dla zachowania pamięci. Z myślą o następnych pokoleniach winiarzy kilka beczek z winem z rocznika 1540 odłożono na bok. Przechowywano te beczki w najdalszych zakamarkach piwnicy dla potomności. W tamtych czasach zachowanymi beczkami z rocznika 1540 w swoich piwnicach opiekował się aktualny pasterz tamtejszego Kościoła, Książę Biskup Würzburga. Wina w beczkach z biegiem lat ubywało przez parowanie. Biskup po kilkunastu latach od zbiorów oraz później jego sukcesorzy co jakiś czas dopełniał beczki z 1540 roku  młodym winem najwyższej jakości. W ten sposób chroniono wino przed nadmiarem tlenu, co zwykle skończyło by się zepsuciem wina.

Butelka Steinwein z rocznika 1540 była degustowana w 1961 roku przez wąską grupę szczęśliwców. Spotkali się w sklepie Mayfair w Londynie prowadzonym przez kupca winem, pisarza i poety Rudolfa Nassauera . Wino miało wówczas 421 lat. Jeden z degustujących, sławny pisarz wina Hugh Johnson wspominał: „Steinwein rocznik 1540 był głęboko brązowy, prawie jak żywy organizm”.

Wino przetrwało tylko kilka chwil od czasu otworzenia i się szybko utleniło. Jak zauważył Johnson „oddało ducha i stało się octem w naszych kieliszkach”.

Nieotwarte butelki z rocznikiem 1540, winem liczącym sobie 480 lat, są do dzisiaj przechowywane w piwnicach winnicy „Bürgerspital zum Heiligen Geist” w Würzburgu. Ciąg dalszy nastąpi.

Czy było inne najstarsze wino? będzie ciekawiej – z akcentem polskim – do przeczytania w następnym wpisie

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0