Clicky

Najlepszy smak wina. Jak szukać?Najlepszy smak wina. Każdy chciałby go poznać. Tymczasem nie istnieje jeden, najlepszy smak wina. Natomiast można określić, jakie wino będzie Ci smakowało najbardziej.

Każdy z nas żyje w swoim indywidualnym świecie smaków, zapachów i aromatów, który ciągle kształtuje się i zmienia  Wiesz przecież dobrze po jaki owoc najchętniej sięgniesz, jaka kawa czy herbata najlepiej Ci smakuje, jaki jest twój ulubiony napój chłodzący, potrawa.

Wysokiej jakości wino jest produktem naturalnym i każde z osobna posiada sobie właściwe cechy smakowe, aromatyczne i dotykowe. Zmysły smaku, powonienia i dotyku podpowiadają nam, czy wino jest kwaśne, czy słodkie, cierpkie czy łagodne, ma zapach kwiatowy czy owocowy, jest lepkie czy wodniste itd.

Ale to samo dotyczy innych napojów, owoców, czy potraw. Są mniej lub bardziej kwaśne i cierpkie jak też w różnym stopniu słodkie i gorzkie, pachnące lub drażniące, twarde lub miękkie.

Nasze ulubione kwiaty i zioła mają indywidualny zapach, przyprawy jakich najchętniej używamy charakteryzują się swoistą intensywnością wywołując doznania przyjemności.

Sporządzisz sobie listę ulubionych owoców, określ jaką lubisz kawę bądź herbatę, bardziej mocną, czy słabą, po jaki napój chłodzący najczęściej sięgasz i jakie przyprawy najchętniej używasz. Następnie odniesiesz to wszystko do wina, wtedy będzie można określić, jakie wino powinno Ci najlepiej smakowało.

Jest to bardzo uproszczony model, ale generalnie sprawdza się. Litr wina wytrawnego zawiera do 9 gramów cukru, półwytrawnego do 18 gramów, półsłodkiego do 40 a słodkiego powyżej 40 gramów cukru.

W jednej małej łyżeczce do herbaty mieści się około 6 gramów cukru, w trzech łyżeczkach – 18 gramów cukru itd. Jeżeli więc słodzisz nie więcej niż 1 łyżeczkę, to najprawdopodobniej najbardziej będzie Ci pasowało wino wytrawne. Ale, jeśli wolisz 2 łyżeczki cukru to wino wytrawne będzie dla Ciebie za mało słodkie.

A teraz udzielę Ci kilka prostych rad. Jeśli lubisz bardzo mocną kawę lub herbatę, to znaczy, że miłe są dla Ciebie wrażenia cierpkości. Szukaj więc wina z dużą zawartością tanin, z takich odmian jak Cabernet Sauvignon, Syrah, Tempranillo.

Jeżeli mocna kawa czy herbata są dla Ciebie przykre, to będą Ci smakowały wina bardziej łagodne, z odmian. Merlot lub Pinot Noir albo wina białe i różowe, które mają bardzo mało tanin.

Lubisz czereśnie, truskawki, gruszki, śliwki, to powinieneś szukać wina czerwonego z odmian Merlot, Syrah, Sangiovese.

Sięgasz z ochotą po wiśnie, czarną porzeczkę, jagodę, malinę to będą Ci smakowały wina czerwone z odmian Cabernet Sauvignon, Malbec, Grenache.

Ogólnie rzecz biorąc wina czerwone są bardziej owocowe i ostre, wina białe i różowe bardziej łagodne, kwiatowe i ziołowe.

Najlepszy smak wina ma więc dla każdego inną postać.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0