Clicky

Skąd się bierze kolor wina?Skąd się bierze kolor wina ? Zaskakujące, ale prawdziwe!

Każdy z nas pewnie wie, że wino powstaje z  soku winogronowego. Sok ten zawarty jest w  gronach, kulistych owocach wielkości podobnej do wiśni. Jeśli wyciśniemy sok z wiśni, będzie miał kolor czerwony. Kolor soku wyciśniętego z czerwonej truskawki, też będzie czerwony. Natomiast, tu niespodzianka, kolor soku wyciśniętego z czerwonych winogron będzie bezbarwny, też bezbarwny będzie z białych i różowych winogron.

Burgund i Szampan, różne kolory wina z tej samej odmiany winorośli.

Weźmy teraz dla przykładu dwa słynne wina francuskie: Burgund i Szampan. Do produkcji obu tych znakomitych win używa się czerwonego szczepu winogron: Pinot Noir. I tu znowu niespodzianka. Burgund jest winem czerwonym a Szampan jest winem białym. Więc sok bez barwy a z niego wino, raz czerwone innym razem białe. Robi się coraz ciekawiej. Musi być jakaś przyczyna tej niekonsekwencji.

Maceracja

Rozwiązanie tej pozornej rozbieżności przyczynowo skutkowej tkwi  w  pewnym szczególe postępowania winiarza podczas wyrobu wina. Jeśli winiarz delikatnie wyciśnie sok z owoców zebranych podczas winobrania rękami i zrobi z tego soku wino, wtedy będzie ono białe. Tak dzieje się w przypadku wyrobu Szampana. Żeby zrobić wino, które będzie miało kolor czerwony winiarz musi dodatkowo sok z wyciśniętych ciemnych winogron połączyć z wytłoczynami. Wytłoczyny to same skórki pozostałe po wyciśnięciu soku z całych owoców winogron. Tajemnica tkwi więc w samych skórkach. Skórki winogron zanurzone w soku winogronowym powodują barwienie. Taki kontakt soku ze skórkami nazywa się maceracją.  Czas i temperatura maceracji to narzędzie winiarza pozwalające uzyskać zamierzony kolor wina.

Skórki winogron są bogate w pigmenty barwiące wino!

Dojrzałe winogrona skupione w kiście, jakie widzimy na krzaku winorośli mają różny kolor. Ogólnie są jasne lub ciemne – od jasnożółtych, poprzez różowe, coraz czerwieńsze do wręcz granatowo-czarnych. Za tę gamę kolorów winogron odpowiadają różne pigmenty zawarte w skórkach winogron poszczególnych odmian winorośli. Żeby te pigmenty dostały się do powstającego wina winiarz zanurza skórki w wytłoczonym z winogron soku, który jest podstawowym budulcem wina.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0