Clicky

Kieliszki do wina. Jakie najlepiej się sprawdzają?Kieliszki do wina, czy są takie ważne? W końcu dobre wino smakuje z każdego naczynia, nawet sączone prosto z butelki. Jednak najczęściej serwowane jest w typowych kieliszkach do wina. Koneserzy przekonali się, że aby wino ujawniło najwięcej swoich walorów, najlepiej dobrać specjalny kieliszek w zależności od rodzaju wina.

Większość naczyń szklanych projektuje się z myślą o wygodzie i funkcjonalności. Przykładem są szklanki, które napełnia się wykorzystując całą ich objętość. Nie jest tak do końca w przypadku kieliszków do wina. Projektuje się je z myślą o maksymalizacji przyjemnościach zmysłowych. Kieliszki do wina nie są więc jedynie prostym pojemnikiem, ale istotnym narzędziem interakcji między winem i ludzkimi zmysłami.

Znaczenie kształtu kieliszka do wina i materiału z jakiego jest wykonany najłatwiej jest sprawdzić dokonując prostego eksperymentu. Weź naczynia szklane różnej formy i przeznaczenia. Salaterkę, szklankę z cienkiego szkła, szklankę z grubego szkła, słoik, filiżankę, kubek, kieliszek do koniaku, kieliszek do wina o czarce w kształcie na wpół rozwiniętego tulipana, wysmukły kieliszek do szampana itp. Następnie do każdego nalej tego samego wina, najlepiej aromatycznego Muskata. Zamieszaj energicznie winem (nie będzie łatwo w każdym przypadku, uważaj byś się nie pochlapał). Następnie przybliż do nosa i powąchaj. Nie spiesz się, spróbuj skupić się na wrażeniach powonieniowych. W końcu wysącz łyczek wina z każdego z naczyń, rozprowadź je po języku i podniebieniu i powoli przełknij. Przekonasz się, że wrażenia powonieniowe, dotykowe i smakowe w każdym przypadku będą się różniły.

Materiał na kieliszek, kształt i pojemność kieliszka są więc zaprojektowane z myślą o wydobyciu z wina wszystkich jego możliwych zalet. Żeby wino w pełni ujawniło swoje atrybuty powonieniowe powinno być wcześniej energicznie zakręcone w kieliszku a następnie wąchane. Kieliszek powinien również pozwolić zachować temperaturę wina przelanego z butelki lub karafki.

Najważniejsza zasada doboru kieliszków – powinny jak najmniej zakłócać wszystkie walory konkretnego wina. Do nich należą smak, zapach, aromaty, wrażenia dotykowe w ustach, kolor i w przypadku win musujących także szum syczenia, perlenia piany i pękania pęcherzyków dwutlenku węgla, a także widok unoszącego się słupa drobnych pęcherzyków tego gazu.

Jeśli będą z grubego szkła, zakłócą wrażenia dotykowe. Jeśli będą nieprzeźroczyste lub kolorowe, albo z wzorami, wtedy zakłócą wrażenia wzrokowe, jak barwa wina, klarowność, lśnienie. Starannie dobrane kieliszki pozwolą ujawnić wszystkie te walory i maksymalizować radość picia dobrze zrobionego wina.

Kieliszki do wina muszą być czyste i osuszone. Więc jeśli kieliszki do wina są niestarannie umyte, niecałkowicie opłukane i wysuszone do czysta to będą zakłócały wrażenia smakowe i powonieniowe. Kieliszki do wina najlepiej się sprawdzają, kiedy są wykonane z jak najcieńszego i przeźroczystego szkła.

Cienkie szkło nie powoduje niepotrzebnych wrażeń dotykowych. Przeźroczystość pozwala w pełni delektować się wrażeniami wzrokowymi, które dają przedsmak pysznego wina. Piękna barwa, nieskazitelna klarowność i połyskliwe lśnienie wzbudzają dodatkowe zaufania.

Kieliszki do wina projektuje się tak, by swobodnie mieściły około 150 mililitrów wina. Jest to przyjęta powszechnie jedna porcja wina. Zasadą jest, aby jedna porcja nie wypełniało więcej niż połowę całkowitej objętości kieliszka. Pozwoli to energicznie zakręcić kieliszkiem nadając winu gwałtowny ruch, który pozwoli na ujawnienie przez wino jego zalet aromatycznych. Tak więc idealna pojemność kieliszka to minimum 300 mililitrów.

Najlepiej sprawdzający się kształt kieliszka do wina białego i czerwonego to na wpół rozwinięty tulipan. Wina białe są często podawane w mniejszych kieliszkach niż wina czerwone, ponieważ ich aromaty są z natury bardziej delikatne i gubią się w większej objętości. Do win musujących kieliszki powinny być bardziej smukłe.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0