Clicky

Jak starzeje się wino?JAK STARZEJE SIĘ WINO?

Na pytanie: jak starzeje się wino prosta odpowiedź brzmi – żywe, proste wino dość szybko, natomiast utrwalone wino prawie wcale. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu tylko niewielka liczba win starzeje się wolno oraz nadaje się do długiego przechowywania. Są to wina najwyższej klasy.

Zdecydowana większość win dostępnych na rynku w sprzedaży detalicznej, to wina przeznaczone do niezwłocznego spożycia, oznaczane przez handlowców jako FMCG (ang. Fast-Moving Consumer Goods) czyli produkty szybko rotujące.

Taka sytuacja wynika z prostych praw rynkowych. Statystyki pokazują, że 97% kupowanego wina jest spożywana zaraz po zakupie. Żyjemy  w erze natychmiastowej gratyfikacji – producent chce szybkiego zysku a konsument nie lubi zwlekać z konsumpcją. Wina produkuje się więc na masową skalę, metodami przemysłowymi, jak najtańszym kosztem. Dzięki temu są niedrogie i łatwo dostępne.

Wracając do pytania, jak starzeje się wino odpowiedź brzmi – to kupione w tradycyjnym sklepie, nawet stosunkowo drogie – za kilkadziesiąt lub przeszło sto złotych wino tak naprawdę nie starzeje się naturalnie. Dlaczego? Bo jest utrwalone! Jest sztucznie zakonserwowane  przed szybkim zepsuciem.

Detalista musi ustawić towar na półce i wyeksponować, żeby klient miał do niego szybki i łatwy dostęp. Wino stoi więc poukładane na półkach w rzędy i bogato oświetlone. Takie czynniki jak ciepło i oświetlenie sprzyjają szybkiemu psuciu. Do tego łatwo dostępne wino produkowane masowo ma bardzo słabą strukturę. Producent musi więc je ustabilizować, aby przetrwało transport do każdego zakątka świata o każdej porze roku a potem stało na baczność w sklepie i nie psuło się. Nie łudźmy się, takie wino jest martwe.

SZCZEGÓLNE WAŻNE SĄ WINOGRONA

Żeby wino mogło się naturalnie starzeć musi być żywe. Wówczas o procesie starzenia decyduje natura samego wina nie zaś dodane do niego konserwanty. Spośród naturalnych, nie utrwalonych win najlepiej starzeje się wytrawne, wysokiej jakości wino czerwone.

Tajemnica tkwi w bogatej strukturze wysokiej jakości wina czerwonego, co można uzyskać pod warunkiem zachowania całego bogactwo naturalnych składników pochodzących z  winogron. Żeby tych naturalnych składników było jak najwięcej winiarz musi zadbać przede wszystkim o jakość samych winogron.

Winogron wysokiej jakości nie da się uzyskać metodami przemysłowymi i tu kółko się zamyka. Wino, które zachowa naturalnie bogaty smak i bez obawy można je będzie przechowywać przez więcej niż dziesięć wytwarza stosunkowo niewielu winiarzy. Winiarzy, którzy swoją wiedzę i talent wykorzystują dbając szczególnie o jakość winogron. Kiedy natura im nie sprzyja, winogrona z danego rocznika nie są bez zarzutu – na przykład ze względu na pogodę – wtedy najlepsi winiarze wina pod swoja marką po prostu nie robią.

Jako przykład wina najwyższej klasy polecam z zakładki Moje wina:

http://lubiewino.com/amarone-della-valpolicella-classico-d-o-c-g-le-calendre-2012/ 

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0