Jak rozpoznać wino zagranicą. Praktyczne porady.Jak rozpoznać wino zagranicą?

Coraz częściej podróżujemy, często pod koniec lata, często na południe Europy. Tam zwykle jest cieplej, kiedy u nas robi się coraz chłodniej, przy czym posezonowe ceny pozwalają na oszczędności, które możemy wydać na inne przyjemności.

Ten czas się właśnie zbliża, przy czym koniec sierpnia, wrzesień i październik są we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii i w Niemczech, krajach o najbogatszych tradycjach winiarskich, czasem winobrania. Możemy więc przy okazji zobaczyć na własne oczy sprawnych winobrańców i urocze winobranki przy pracy.

Przebywając właśnie w jednym z tych państw szybko zauważamy, że wino tam ma znacząco niższą cenę i jest dostępne nieomal na każdym kroku, w różnych postaciach nie tylko w butelkach.

Wino można kupić też w różnej wielkości kartonach, w szklanych butlach, luzem nalewanych z dystrybutorów tego samego typu, co dystrybutory na stacjach benzynowych, żeby wspomnieć najbardziej typowe możliwości.

Warto też wiedzieć, że przepisy zezwalają na przywiezienie z tych krajów dość dużo, bo aż 90 litrów win. Konkretnie znaczy to 120 standardowych butelek, albo 10 standardowych kartonów.

W przypadku bąbelków limit jest nieco niższy, choć wciąż spory, gdyż możemy ze sobą przywieźć 60 litrów, czyli 80 zwykłych butelek wina musującego. Przeważnie we Francji jest to Champagne lub Cremant, we Włoszech Prosecco, Franciacorta, czerwone Lambrusco lub słodkie i lekkie Moscato di Asti, w Hiszpanii Cava, a w Niemczech Sekt.

Znajomość słów kluczowych

Jak rozpoznać wino zagranicą? Skąd mamy wiedzieć, co jest w kartonie, jak poprosić w sklepie bądź w restauracji, by dostać właściwe wino?

Oczywiście pozwoli nam na to znajomość języka. W tabelkach zamieściłem kilka podstawowych określeń dla wina:

Polski Wino Winorośl Winogrono
Francuski Vin Vigne Raisin
Włoski Vino Vite,Vigne Uva
Hiszpański Vino Vid Uva
Niemiecki Wein Weinstock Rebe Traube, Weinbeere
Angielski Wine Vine Grape

 

Polski Czerwone Białe Różowe Wytrawne Półwytrawne Półsłodkie Słodkie
Francuski Rouge Blanc Rose Sec Demi-sec Moelleux Doux
Włoski Rosso Bianco Rosa Secco Abboccato Amabile Dolce
Hiszpański Tinto Blanco Rosado Seco Semiseco Semidulce Dulce
Niemiecki Rotwein Weiss Rosé Trocken Halbtrocken Lieblich Süss
Angielski Red White Rosé, Pink Dry Medium Dry Medium Sweet Sweet

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zamów wino