Clicky

Jak przechowywać wina po otwarciu?Nie wypiliśmy wina do końca? 

Jak przechowywać wina po otwarciu, których nie wypiliśmy do końca? Wystarczy dostęp powietrza aby wcześniej otwarte wino się zepsuło. Takie wino po kilku dniach będzie zwietrzałe i niesmaczne. Jeśli wino było półwytrawne, półsłodkie lub słodkie dochodzi dodatkowe zagrożenie. Cukier resztkowy spowoduje, że nastąpi wtórna fermentacja i zrobi się ocet.

Najbardziej podatne na zepsucie są wina ze słabą strukturę. Z natury najsłabszą strukturę mają wina białe, potem wina różowe. Najtrwalsze są wina czerwone.

Które z win są najmniej podatne na zepsucie bez względu na kolor?

Są to wina, które winiarz zrobi ze zdrowych owoców, zwiezionych z winnicy zaraz po zebraniu. Najgorzej jest kiedy po zebraniu winogrona jadą traktorem do winiarni w słońcu, potem czekają w kolejce do dalszego przerobu. W miarę upływu czasu winogrona się degradują, szybciej gdy są już naruszone w czasie zbioru kombajnem. Jeśli z takich winogron winiarz zrobi wino, to będzie ono miało dużo słabszą strukturę od win zrobionych z winogron zebranych ręcznie, transportowanych niezwłocznie w małych skrzynkach do przerobu w winiarni. Czyli pierwsza rzecz jeżeli chcemy by wino było trwałe musimy postawiać na jakość. Trudno się spodziewać, że takie jakościowe wina kupimy w zwykłym sklepie.

Jeśli już kupimy wino jakościowe to jak możemy je najlepiej zabezpieczyć?

Jak przechowywać wina po otwarciu – dwa proste sposoby. Jeden sposób to taki by nie dopuścić do zwietrzenia wina. W tym celu trzeba mieć szczelny korek lub zatyczkę. Zaraz po nalaniu wina do kieliszka to co zostało w butelce powinno się uszczelnić. Jeśli jeszcze otwarte wino ochłodzimy  lub wsadzimy do lodówki to mamy dużo pewność, że wino szybko się nie zepsuje.

Wino, które  pozostanie w butelce, zabezpieczone korkiem, przechowywane w lodówce nawet po miesiącu nie będzie zepsute. Gorzej jest z winami musującymi, ponieważ zraz po otwarciu butelki dwutlenek węgla  zawarty w winie szybko się ulatnia. W tym przypadku dobrze mieć zatyczkę do win musujących.

 

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0