Clicky

Ile gron na wino – na jedną butelkę?Ile gron na wino? – często w luźnych dyskusjach o winie pada pytanie – ile pojedynczych gron potrzeba do wyprodukowania jednej butelki wina? Pojedynczych gron, to znaczy tych okrągłych kuleczek, które tworzą kiść winogrona.

GENERALNIE TO ZALEŻY OD TRZECH CZYNNIKÓW

Po pierwsze, od stylu wina, konkretnie, czy wino jest wytrawne, półwytrawne, półsłodkieczy słodkie? Do wyprodukowania słodkiego wina, w którym będzie więcej cukru, trzeba oczywiście zużyć więcej gron, ponieważ cukier pochodzi z gron. Do wyprodukowania wina wytrawnego, które praktycznie jest bez cukru, potrzeba mniej gron. W winie wytrawnym wszystek cukier jest przerobiony na alkohol, stąd prosty wniosek, że im wino ma więcej alkoholu, tym więcej gron zużyto na wyprodukowanie tego wina.

Po drugie, od odmiany winorośli dlatego, że różne odmiany z natury mają większe lub mniejsze grona. Odmiany z większymi gronami będą dostarczały więcej cukru z jednego grona niż odmiany z drobniejszymi gronami.

Po trzecie, od stopnia dojrzałości gron. Im winogrona będą bardziej dojrzałe tym ich grona będą miały więcej cukru.

Jak dotąd staje się jasne, że wariacje tych trzech czynników skutkują dużymi różnicami w ilości gron potrzebnych do wyprodukowania jednej butelki wina. Ale też można śmiało założyć, że najmniej gron zużyje się do wyprodukowania lekkiego alkoholowo wina wytrawnego (11 -12 % alkoholu), a najwięcej do wytworzenia ciężkiego wina słodkiego, z dużą zawartością alkoholu (15-16,5%).

Przechodzac do konkretnych liczb – do produkcji większości win wytrawnych, czyli najmniej słodkich, zużywa się 1350 gramów winogron na butelkę zawierającą 750 mililitrów wina. To tyle, ile waży 15 do 20 kiści winogron w zależności od odmiany. Przeciętnie jedna kiść posiada około 40 gron więc gdy policzymy każde grono to wyjdzie ich od 600 do 800.

Niektóre wina wyrabia się z wysuszonych gron. Wyparowuje wtedy woda, ale pozostaje cukier, dzięki czemu wino z takich winogron będzie słodsze albo będzie zawierało więcej alkoholu.

Wysuszone grona są lżejsze, więc do produkcji butelki wina trzeba ich często dwukrotnie więcej, czyli nawet do 2000 pojedynczych gron.

Teraz możesz zabłysnąć w towarzystwie. Idę o zakład, że nie prawie nikt nie wie, ile gron potrzeba, żeby wytworzyć wino wytrawne, a ile wino słodkie.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0