Co to jest winoCo to jest wino?

„Wino jest to napój otrzymany przez naturalną fermentację soku winogronowego. O tem wiedzą wszyscy, nie zdając sobie sprawy nawet pobieżnie, z wyników i samego przebiegu owej fermentacyi.” W ten sposób wino zdefiniował właściciel Winotłoczni przy ulicy Miodowej 6 w Warszawie, Rufin Morozowicz, w swej broszurze zatytułowanej „Co to jest wino”, wydanej w Warszawie, w 1892 roku.

Od tamtych czasów upłynęło 100 lat z nawiązką, świat zmienił się diametralnie, razem z nim świat wina. Próżno szukać w Warszawie Winotłoczni Morozowicza, co więcej, wyszukiwarka Google nie daje żadnego wyniku dla hasła Winotłocznia, najwidoczniej słowo to całkowicie wypadło z użycia w naszym języku.

A jednak sam sens pojmowania przez Morozowicza dwa wieki temu słowa „wino”, w moim odczuciu, jest trafny i aktualny.

Dlaczego tak myślę? – Ponieważ zajmuję się od wielu lat dość wnikliwie problematyką wina i  na tej podstawie uważam, że dla zdecydowanej większości z nas poza oczywistym faktem, że wino jest efektem fermentacji soku pozyskanego z winogron wiedza o winie jest zdawkowa, pobieżna oraz bardzo mało precyzyjna.

Wynika to z prostego faktu,  że wino ma przebogatą historię i jest najbardziej wyrafinowanym a jednocześnie jednym z najbardziej wszechobecnych ze wszystkich produktów spożywczych. Wino znajdziemy w najstarszych zapiskach dotyczących działalności człowieka, ale też w każdym nieomal sklepie, gdziekolwiek uda się nam dotrzeć.

Najtańsze wino można kupić za mniej niż 10 PLN, za butelkę, w dyskoncie podczas gdy prawdziwie drogie wina są bardzo trudno dostępne i kosztują ponad 10 000 euro za butelkę o standardowej pojemności 750 mililitrów. Dość powiedzieć, że najbardziej poszukiwane wina sprzedają się jeszcze przed ich wyprodukowaniem w ramach tzw. kontraktów terminowych.

Skąd się bierze tak gigantyczna różnica w cenie za przefermentowany sok winogronowy?

Przede wszystkim z jakości i z marki oraz z kosztów administracyjnych i pośrednich typu podatki, cła, akcyzy, transport, magazynowanie oraz marże pośredników i marketing.

Podczas gdy w winach najtańszych największe są koszty administracyjne i pośrednie, bowiem o jakości czy marce trudno w tym przypadku w ogóle mówić, to w winach najdroższych płacimy przede wszystkim za jakość i markę.

Gdzie możemy więc trafić szukając odpowiedzi na pytanie co to jest wino? Do najodleglejszego zakątka świata współczesnego i do mroków historii, kiedy człowiek nie potrafił jeszcze zapisać wiedzy o sobie i swojej działalności. Możemy trafić do ciemnych spelun z podłym winem i do królewskich komnat oraz piwnic krezusów zapełnionych winami najwykwintniejszymi.

Ale ja Wam wskażę drogę nie tak skrajną, drogę wiodącą prosto do rzetelnie zrobionych i smacznych win. Wystarczy kliknąć na link: www.lubiewino.com

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zamów wino