Clicky

Co to jest terroir? – Szlachetność pochodzeniaCo to jest terroir? Co to słowo, z tak wielkim namaszczeniem wymawiane w środowisku winiarskim, naprawdę oznacza. Myślę, że wyjaśnienie należy zacząć od stwierdzenia gołych faktów.

JAKOŚĆ WINA TO DOBRE WINOGRONA

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość wina są winogrona.

Winogrona są owocami winorośli.

Winorośl jest rośliną niewiarygodnie wybredna.

Winorośl tylko wówczas dostarczy wysokiej jakości owoce, owoce dające dobre wino, gdy spełnione zostaną dość wąskie parametry klimatyczne, geologiczne i topograficzne.

ROLA KLIMATU

To klimat decyduje o tym, że na określony terenie może być z powodzeniem uprawiana konkretna odmiana winorośli. Ale klimat to zaledwie warunek konieczny. Nie wystarczy tylko sprzyjający klimat, żeby winogrona nadawały się na dobre wino. O tym, jakiej jakości winogrona urodzi winorośl decyduje dalszy zespół czynników.

BURGUNDIA

Znakomity przykład na to czym jest i jak działa terroir dostarcza słynny region winiarski Francji, Burgundia. Burgundię stanowi wąskie i długie pasmo zboczy szerokich na kilometr. i rozciągających się na przestrzeni 70 kilometrów.

W żadnym innym miejscu na naszej planecie nie zrobi się wina z odmiany winorośli Pinot Noir, które jakością dorównałoby czerwonemu Burgundowi. Odmiana Pinot Noir jest najbardziej wybredna z wybrednych. Daje wspaniałe wina w pewnym bardzo konkretnym położeniu winnicy. Kiedy przesuniemy się zaledwie o kilka metrów w bok uzyskamy wina zaledwie przeciętne. W regionie winiarskim Burgundii znajduje się 1250 różnych apelacji. Ale kiedy będziemy szukać różnic w winnicach z poszczególnych apelacji – od winnicy dającej winogrona na wina klasy niższej, sklasyfikowanej w apelacji regionalnej poprzez winnice w apelacji gminnej po winnice dające winogrona na wina najwyższej kategorii: premier cru oraz grand cru, które uważane są za najdroższe wina na świecie – największe różnice będzie stanowiła gleba i podglebie, potem nasłonecznienie i wysokość nad poziomem morza oraz pochyłość terenu.

Zmienność wymienionych czynników wynika z lokalizacji winnicy, czyli konkretnego miejsca położenia winnicy. Dlatego winnice Burgundii podzielono na poletka w oparciu o setki lat doświadczeń i obserwacji. Ludzie, którzy uprawiali winnice zauważyli, że niektóre poletka dawały rok w rok winogrona, z których powstawały wina lepsze od pozostałych. Na tej podstawie ustanowili hierarchiczny podział winnic i apelacji od dających przeciętne wina do zapewniających najlepsze winogrona na wino nadzwyczajne.

Winiarze, którzy wytyczali granice burgundzkich winnic nie mieli ani przyrządów ani wiedzy, żeby ustalić przyczynę rodzenia lepszych winogron na konkretnym poletku, a gorszych gdzie indziej. Współcześni geolodzy potrafią wskazać na zmiany właściwości gleby i podglebia, które decydują o jakości winogron. Najbardziej uprzywilejowane poletka zapewniają winogronom na nich wyrosłym zupełnie wyjątkową jakość a winom najznamienitszy smak.

I TO JEST WŁAŚNIE TERRIOR. W uproszczeniu można powiedzieć, że smak wina odzwierciedla terroir winogron, które dały to wino. Wino z konkretnego terroir jest inne niż z pozostałych, ma unikalny smak.

W konsekwencji o winie można mówić, że jest naznaczone pewnym terroir, tylko wówczas, gdy jest wytworzone z winogron z konkretnej winnicy, jednej, ściśle położonej.

Jako przykład wina naznaczonego wspaniałym terroir polecam z zakładki Moje wina:

http://lubiewino.com/finca-morenillo-2013/

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0