Ile wina w kieliszku, czy istnieją reguły?Ile wina w kieliszku, jak dużo nalewać? Czy istnieją ustalone kanony w tej kwestii.

Wszystko zależy od okoliczności. W eleganckim świecie  obowiązują reguły pewnych zachowań w określonych sytuacjach nazywane ogólnie „dobrym tonem”. To one stwarzają odpowiedni nastrój i dają okazję wykazania się wykwintnymi manierami oraz obyciem towarzyskim. Do dobrego tonu należy również wiedza, ile wina w kieliszku podać, ile kieliszków wina wypada wypić i ile wina przygotować w zależności od sytuacji, czasu i miejsca.

Zacząć trzeba od parametrów kieliszka i określenia miar. Elegancki kieliszek do wina jest wykonany z cienkiego i przeźroczystego szkła lub kryształu. Ma długą nóżkę o wysokości co najmniej 8 centymetrów, żeby można go było swobodnie i pewnie trzymać koniuszkami palców. Czasza ma pojemność co najmniej 300 mililitrów, żeby winem można było energicznie zamieszać bez obawy, że się rozleje. Klasyczny kształt czaszy przypomina do połowy rozwinięty kwiat tulipana.

W krajach o rozwiniętej kulturze picia wina przyjmuje się, że porcja wina wynosi około 150 mililitrów. Tyle wina naleje kelner, jeśli zamówimy lampkę wina. Klasyczna butelka wina ma pojemność 750 mililitrów, mieści więc 5 porcji. Jeśli przyjmiemy, że nasz kieliszek ma pojemność 300 mililitrów, to jedna porcja wypełnia kieliszek trochę mniej niż do połowy – zwykle jest to najszersze miejsce wybrzuszenia kieliszka.

Jedna porcja stanowi właściwą miarę, w sytuacji, kiedy wino pite jest do posiłku, podczas przyjęć towarzyskich, podczas zwykłych przyjęć – kiedy podaje się jedno danie i jedno wino oraz kiedy jest zamawiane na kieliszki w restauracji.

Pół porcji, czyli, około 75 mililitrów nalewa się podczas toastów, kiedy wino jest degustowane, po obiedzie, podczas wyszukanych posiłków – wiele dań, wiele win oraz kiedy w restauracji zamawiana jest cała butelka.

Podczas spotkań towarzyskich roztropne jest mieć do dyspozycji jedną butelkę na głowę, żeby nie wywoływać wrażenia, że wina zabraknie, choć zwykle w takich sytuacjach mężczyzna wypija do trzech kieliszków a kobieta do dwóch.

Na obiady proszone i spotkania biznesowe wystarczy postawić jedną butelkę na dwie osoby. Natomiast na uroczyste obiady składające się z wielu dań na każde osiem osób właściwą ilości stanowią dwie butelki wina przywitanego tzw. aperitifu (zwykle jest to szampan, prosecco lub inne wino musujące), a następnie butelka wina na każde danie.

Kiedy urządzamy przyjęcie degustacyjne, podczas którego próbowane będzie około dziesięć różnych win jedna butelka wystarcza na około dwunastu zaproszonych.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zamów wino