Clicky

Smak wina – skąd się bierze.Smak wina – skąd się bierze?

Smak wina rodzi się w winnicy.

Wyobraź sobie, że jesteś w winnicy. Podchodzisz do jednego z krzewów winorośli i widzisz skupione w kiściach owoce. Zrywasz jedną taką kiść i widzisz, że gromadzi ona kulki wielkości miej więcej wiśni. Każda kulka pokryta jest skórką i zwiera soczysty miąższ. W  kiści jest około czterdziestu takich kulek – nazywamy je gronami. Stąd pochodzi nazwa owoców winorośli – winogrona. Praca winiarza polega na przemianie winogron w wino. Smak wina z konkretnie położonej winnicy i konkretnej odmiany winogron będzie zawsze unikalny.  Wino z tej samej odmiany winogron, ale z innej winnicy będzie również miało unikalny smak. Wina z tej samej winnicy, ale z różnych odmian będą zupełnie różne w smaku.

Latający winiarze.

Latający winiarze z ang. flying winemakers – nazwa został ukuta dla winiarzy europejskich, którzy w czasie zimy, gdy na Starym Kontynencie w winnicach i winiarniach mało się dzieje, latają na antypody, do Ameryki lub Australii. Tam jest lato, czas winobrania, podczas którego w winnicach i winiarniach jest dużo pracy. Zajmują się więc doradztwem i zdobywają nowe doświadczenia.

Pamiętam swoje spotkanie z Barbarą Tamburini latającą włoską winiarką. Na co dzień pracowała Toskanii. Z Toskanii pochodzi znane na całym świecie wino Chianti. Chianti wyrabia się z odmiany Sangiovese – po włosku nazwa oznacza krew Jowisza. Winiarka ta wyznała, że była zszokowana, kiedy smakowała wina z Sangiovese z winorośli wyrosłych w winnicach na terenie Australii. Pijąc je, miała ona zupełnie odmienne wrażenia smakowe niż podczas picia wina pochodzącego z Toskanii.

Różnica smaku tych samych odmian.

Różnica smaku dotycząca tych samych odmian winorośli, ale rosnących na różnych terenach wynika z klimatu i położenia winnicy. Ta sama odmiana winorośli, ale uprawiana na innego rodzaju glebie, pod innym kątem nasłonecznienia, gdzie panują inne średnie temperatury w dzień i w nocy, a także gdzie występują inne owady zapylające kwiaty. To właśnie wpływa, że grona różnią się składem chemicznym, który decyduje o ich smaku.

Smak naturalnego wina jest niepowtarzalny.

Wiemy, że lubimy rzeczy wyjątkowe. Im głębszy mamy portfel, tym bardziej nas stać na luksusy. Tym śmielej sięgamy po wrażenia niepowtarzalne. Pragniemy tego co jest nieosiągalnego dla innych. Dlatego często kupujemy i posiadamy jakieś dzieła. Mogą to być dzieła sztuki, kolekcjonerskie czy dobrej marki samochód. Polecam dobrej jakości wina, które można potraktować jako wyjątkowe dzieła. Są one  łatwo dostępne. Zapraszam na moją stronę internetową do ich zakupu.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0