Clicky

Jak rocznik i sposób wytwarzania wpływa na jakość wina?Dlaczego rocznik i sposób wytwarzania wpływa decydująco na jakość wina? Większość pijących wino ceni sobie jego stały smak, jednak koneserzy poszukają wina, które cechuje zmienność. Dlaczego? Ponieważ wina najwyższej jakości to takie wina, których zmienność wynika z rocznika i z momentu otwarcia wina od czasu jego zabutelkowania.

Producenci wina detalicznych dbają o to, aby ich wina miały stały smak.

Większość z nas kupuje wina w sklepie, czy to w osiedlowym, czy w makiecie, czy nawet w sklepie specjalistycznym. Widzimy całe półki wypełnione różnymi butelkami i nie wiemy którą butelkę wina wybrać. Pytamy znajomych, których uważamy się za znawców wina lub wybieramy butelkę na chybił trafił. W końcu wybieramy jakąś butelkę wina, która nam zasmakuje. Zapamiętujemy więc sobie jego nazwę i etykietę. Potem  wiernie trzymamy się tego wina.

Producenci win, którzy starają się o to, aby ich wina dobrze się sprzedawałyby zdają sobie z tego sprawę. Robią wszystko, żeby ich konkretne wino miało stały smak. Produkcja takiego wina odbywa się na różne sposoby i od razu trzeba dodać, że nie są one dalekie od naturalnych. Czynią wszystko, żeby ich wino nie zmieniało smaku. W tym celu utrwala się je różnymi środkami chemicznymi i stosuje dodatkowe środki utrwalające smak, np. sztucznie hodowane drożdże. Wino zamknięte w szczelnej butelce nie rozwija się (jest martwe), więc po otwarciu zawsze będzie miało taki sam smak.

Zmienność jest cechą wysokiej jakości wina. 

Rocznik i sposób wytwarzania wpływają na jakość wina. 

Winiarz robi wino z cechami danego roku, a każdy rok jest inny. Raz jest więcej słońca, raz mniej, raz więcej deszczów. Winogrona, z każdego rocznika będą inne. Jeśli winiarz będzie miał to szczęście, że w jego regionie, w jego winnicy, pogoda była stabilna, było dużo słońca to winogrona dojrzały do optymalnego stanu. Winiarz wyrobi wino w sposób bardzo staranny i uzyska doskonały efekt. Za to innego roku, chociaż nie wiem jakby się starał jeśli pogoda była brzydka, nad winnicą kilka razy spadł ulewy deszcz i słońca było  mniej to winogrona będą marnej jakości. Wino też wtedy będzie gorsze. Każdy rocznik jest inny, lepszy, gorszy ale zawsze inny.

Ważna dla jakości jest przestrzeń między korkiem a powierzchnią wina.

Wino zrobione w sposób naturalny, z dojrzałych i zdrowych winogron po zabutelkowaniu zachowa na długo swoją żywotność.

W każdej butelce jest mała przestrzeń między korkiem a powierzchnią wina wypełniona powietrzem, w tej przestrzeni wino będzie z czasem reagowało i będzie się zmieniło.

Jeśli wino wypijemy zaraz po zabutelkowaniu, a wino jest ciężkie, ma mocną strukturę, takie wino będzie agresywne i  nienajlepsze w smaku. Może się okazać, że to wino smakować będzie dopiero po 7-10 latach.  Po 15 latach będzie jeszcze inne. To jest właśnie ta druga cecha, która cenią sobie koneserzy. Kupują oni skrzynkę z 12 winami z tą samą etykietą od tego samego winiarza. Wino ma ten sam rocznik i sposób jego wytworzenia  był ten sam. Postanawiają pierwsze wino otworzyć po 4 latach, drugie po 6, następne po innym upływie czasu. Wino zawsze będzie inne, bo będzie się rozwijało w butelce. Wraz z dojrzewaniem i leżakowaniem jego smak będzie inny.

 

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0