Wybór win jest przebogaty. Więc jeśli chcesz, kupić wino – a sam nie masz pewności wyboru – najlepiej skorzystaj z porady fachowca. Po co masz przechodzić długą drogę prób i błędów, działań na chybił trafił i kolejnych rozczarowań.
Sam przeszedłem taką żmudną drogę. Z własnego doświadczenia wiem, ile czasu zajęło mi nabycie umiejętność odnajdywania wartościowych win. W końcu wiem, jak kupić dobre wino takie, jakie chcę i potrzebuję.
Żeby potrafić ocenić i docenić wino musiałem najpierw dużo dowiedzieć się o samym winie, o jego historii, procesie produkcji, o rodzajach win. Zgłębiłem też procesy fizjologiczne, jakie towarzyszą degustacji: mechanizmy odczuwania smaku i zapachu, identyfikacji aromatów, procesy psychologiczne, czyli co dzieje się w mózgu, kiedy doświadczamy wino naszymi zmysłami w różnych sytuacjach.
Zacząłem od kupowania wszelkich, dostępnych w naszych księgarniach i w języku polskim, książkach o winie. Wybór był niewielki, właściwie wszystkie książki były tłumaczeniami z języka angielskiego lub francuskiego. Do tego miały raczej popularyzatorski charakter, mało było w nich wiedzy o charakterze naukowym, która dawałyby solidny grunt dla zrozumienia i uchwycenia sedna winiarstwa i jego poważnych aspektów.
Żeby te aspekty poznać sięgnąłem najpierw po artykuły naukowe w języku angielskim dostępne w Internecie. Szybko zorientowałem się, że literatura naukowa w dziedzinie wiedzy o winie i winiarstwie jest bardzo bogata.
Zacząłem kupować książki w języku angielskim z winem w roli głównej. Początkowo ich czytanie oraz rozumienie sprawiały mi poważne problemy. Głównie z uwagi na słownictwo i terminologię, które nie miały odpowiedników w języku polskim.
Powód był prosty, Polska nie posiada długich tradycji winiarskich. W konsekwencji język polski nie rozwijał słownictwa w tym zakresie od czasów oziębienia klimatu na naszych terenach, który nastąpił w XVI wieku. Wówczas Polacy praktycznie zaprzestali uprawy winorośli, wymagającej dużo słońca i ciepła.
Kiedy uporałam się ze słownictwem, zrozumiałem, że moja wiedza teoretyczna bez praktyki będzie mało użyteczna. Zacząłem chodzić na seminaria winiarskie, nawiązać znajomości i podróżować.
Tak więc droga do poznania wina była długa oraz żmudna, ale dziś mogę powiedzieć śmiało, że o winie wiem dużo.
Bardzo lubię wino i pragnę, by z mojej pasji i wiedzy mogli skorzystać też inni. Temu służy mój fanpage Lubię wino na Facebooku facebook.com/ryng/ludwik
Na koniec praktyczna rada. Polecam zacząć od win:
https://lubiewino.com/el-burro-2016-black-label-celler-pinol/
https://lubiewino.com/el-burro-yellow-label-2018-celler-pinol/
Komentarze i pytania