Clicky

Dlaczego wino czerwone jest czerwone?TAJEMNICA TKWI W SOKU WINOGRON

Wino czerwone jest najbardziej popularne. Dlaczego wino czerwone jest czerwone, to już nie taka prosta sprawa. Każdy pewnie wie, że wino jest przefermentowanym sokiem winogronowym. Nie każdy, jak przypuszczam, wie, że gdyby wino było zrobione wyłącznie z soku z winogron, byłoby zawsze białe. Żeby wino było różowe bądź czerwone sok winogronowy musi zawierać skórki.

Sam sok z winogron jest jasny. Nieważne, czy winogrona mają ciemną skórkę, czy jasną. Wszelkie odcienie czerwieni wina – i te w tonacji różowej i głęboko purpurowe albo rubinowe – pochodzą z naturalnych barwników znajdujących się w skórce,  i tylko skórce, winogron odmian czerwonych. Wyjątek stanowi zaledwie kilka odmian na około tysiąc, co raczej potwierdza regułę. 

Tak więc gdyby wino zostało zrobione wyłącznie z soku – nawet z odmian o najbardziej ciemnej skórce – byłoby białe. Przykładem takiego wina jest szampan – „Blanc de Noir” co z francuskiego znaczy białe (wino) z czarnych (winogron).

Szampan „Blanc de Noir” jest barwy jasnej, choć do jego produkcji używa się odmiany czerwone o ciemnej skórce, konkretnie: Pinot Noir i Pinot Meunier. Tajemnica jasnej barwy tkwi w tym, że od soku rygorystycznie oddziela się skórki.

Tymczasem szampan „Blanc de Blancs” – fr. białe (wino) z białych (winogron) wyrabia się wyłącznie z białej odmiany – Chardonnay.

PODSUMOWUJĄC

Powracając do pytania zawartego w tytule: dlaczego wino czerwone jest czerwone? – dodać można, że naturalne barwniki znajdujące się w skórce odmian czerwonych noszą ogólną nazwę antocyjanów i są czerwone, niebieskie oraz czarne.

Zatem wino czerwone jest tym bardziej czerwone im więcej ma antocyjanów. Ilość antocyjanów w winie zależy od odmiany winogron.

Znane odmiany zawierające najwięcej antocyjanów to: Cabernet Sauvignon, Syrah i Carignan. Mniej znane, jakkolwiek dające wino o zdecydowanie ciemnoczerwonej barwie to gruzińska odmiana Saperawi, francuska odmiana Tannat, czy włoska odmiana Sagrentino di Monte Falco.

Na koniec warto dodać, że antocyjany działają silnie przeciwutleniająco, przez co zapobiegają starzeniu się i powstawaniu zakrzepów krwi.

Komentarze i pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


0